Teknik Analiz & Strateji

ADX İndikatörü Nedir?

Sıfırdan Borsa Eğitimi, ADX Nedir?

Konsolidasyon ve trend piyasaları, farklı göstergelerin kullanılmasını gerektiren iki farklı piyasa türüdür. Konsolidasyon piyasası, genellikle belirli bir aralıkta hareket eden, yukarı veya aşağı belirli bir önyargısı olmayan, yana doğru hareket eden bir piyasadır. Aşırı alım ve satım seviyelerine sahip stokastik ve RSI gibi osilatörler bu tür pazarlar için en iyisidir. Trend olan piyasalarda MACD ve hareketli ortalamalar gibi trend takip eden göstergeler kullanılmalıdır. Trend olan bir piyasada konsolide piyasa göstergelerini kullanmak veya tam tersi başarısız sonuçlar ortaya koyabilir.

Diğer bir gösterge, bir trendin gücünü gösterebilen ADX’tir. 30’dan büyük bir ADX, 20’nin üzerine yükselen bir ADX gibi, yukarı veya aşağı daha güçlü bir eğilimi gösterir. 30’dan az veya 20’nin altına düşen bir ADX, en iyi ihtimalle bir konsolidasyondur(Yatay piyasa başlangıcı). Piyasanın yönü belirlendikten sonra, gösterge seçimi yapılmalıdır.

ADX İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Ortalama Yönsel Endeks
• 0 ile 100 arasında dalgalanır.
• 20’nin altındaki değerler zayıf bir trend gösterir,
• 50’nin üzerindeki değerler güçlü bir trendi işaret eder.

ADX yalnızca mevcut eğilimin gücünü ölçer . ADX’i kullanmayla ilgili bir sorun varsa o da tam olarak ne zaman alıp satılması gerektiğini size söylemez. Size anlattığı şey devam eden bir trendin doğru olup olmayacağıdır.

ADX’in başka bir göstergeyle özellikle de çiftin aşağı veya yukarı doğru yönlendiğini belirleyen bir gösterge ile birleştirilmesi gerekir. Mesela macd dema ve ADX kullanılabilinir.

Engin ERDEBIL Sıfırdan Kriptopara & Borsa Eğitimi Birebir Mentorluk programına katılarak kendinizi bu alanda geliştirebilir, yatırımlarınıza değer katabilirsiniz.

ENG-


What is adx indicator?


Consolidation and trending markets are two different types of markets that require the use of different indicators. A consolidation market is a sideways market that usually moves within a certain range, with no particular upside or downside bias. Oscillators like stochastic and RSI with overbought and oversold levels are best for such markets. Trend-following indicators such as MACD and moving averages should be used in trending markets. Using consolidated market indicators in a trending market or vice versa may produce unsuccessful results.

Another indicator is ADX, which can show the strength of a trend. An ADX greater than 30 indicates a stronger trend up or down, as does an ADX rising above 20. An ADX that falls below 30 or below 20 is at best a consolidation (Horizontal market start). After the direction of the market is determined, the indicator selection should be made.

How to use the ADX indicator?

Average Directional Index
• It fluctuates between 0 and 100.
• Values ​​below 20 show a weak trend,
• Values ​​above 50 indicate a strong trend.

ADX only measures the strength of the current trend. If there’s a problem with using ADX, it doesn’t tell you exactly when to trade. What it tells you is whether an ongoing trend will be true.

ADX needs to be combined with another indicator, especially one that identifies whether the pair is heading up or down. For example, macd dema and ADX can be used.

Engin ERDEBIL Cryptocurrency & Stock Exchange Education from Zero You can improve yourself in this field and add value to your investments by participating in the One-to-One Mentoring program.

Engin Erdebil

Merhaba, ben Engin ERDEBİL. Borsa (hisse senedi, kripto para) ve diğer finansal enstrümanlar üzerinde 10 yıldan uzun süredir uğraşmaktayım.Bu süreçte yaşadığım maddi ve manevi deneyimlerim sayesinde borsa analizi konusunda A’dan Z’ye bilgi sahibi oldum.Bununla sınırlı kalmayarak alanında 25 yılın üzerinde deneyimi olan uzman ekonomistlerden birebir dersler aldım. Ekonomi ve borsa analizi için aldığım kitaplar bana çok yardımcı oldu. Temel amacım, bu işin temelini ve tekniğini öğrenmekti. Sonrasında bu işin inceliklerini bilgim dahilinde insanlarla paylaşmak istedim.Şu sıralarda Sermaye Piyasası ve Borsa alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu