Teknik Analiz & Strateji

Borsa Eğitimi

Engin ERDEBIL Borsa Eğitimleri ile Kazanan Tarafa Geçin!

Borsa eğitimi hisse senetleri üzerinde karlı yatırımlar yapmak, piyasaya yön veren gelişmeleri doğru takip etmek ve yorumlamak adına, bu alanda ilgi duyan herkesin sahip olması gereken temel yeterliliği ifade etmektedir. Borsayı üzerinde sadece yatırımlarını doğru bir şekilde değerlendirmenin ötesinde bu alanda profesyonelleşmek isteyenlerin çeşitli kurumlardan eğitim ve sertifika almaları gerekmektedir. Ülkemizde son yıllarda borsaya ve kripto piyasalara olan ilginin artması bu alanda yatırım yapmak isteyen ancak temel yeterliliğe sahip olmayan kişileri eğitim sürecine yönlendirmiştir. 
Borsayı anlamak için ilk olarak borsanın ne olduğu ve ne olmadığı konusuna değinmek gerekir. Teknik analiz ile borsa birçok kişi tarafından oyun olarak tanımlansa da bu tanımlama son derece yanlıştır. Borsa en basit tanımıyla; menkul kıymetlerden emtialara, döviz ve vadeli işlemlerden opsiyonel sözleşmelere kadar birçok unsurun halka açık olarak satıldığı bir sermaye piyasasının değişimidir. Borsa eğitimi ise dünyanın en köklü ve yüksek kazanç fırsatları sunan piyasası üzerinde uzmanlaşmak isteyen kişilerin, bu alanda profesyonel olarak yatırımlarını değerlendirmesini sağlayacak temek unsurdur. 

BURDAN EĞİTİMLERİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Sıfırdan Borsa Eğitimi Mümkün Mü?

Sıfırdan borsa öğrenmek sadece doğru kişi ve kurumlar ile çalışarak mümkündür. Ülkemizde son dönemde popüler bir yatırım alanı haline dönüşen borsanın günümüzde birçok kişi tarafından kulaktan dolma bilgiler ve yetkin olmayan kişilerden alınan eğitimler ile değerlendirilmesi çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Borsa üzerinde işlem yapmak yüksek oranda kazanç getirebileceği gibi aynı yüksek oranlarda kayıp riskinin de olduğu bir piyasadır. Bu nedenle borsadan en verimli şekilde yararlanmanın temel yöntemi uzmanlardan eğitim almaktır. Günümüzde en karlı yatırım araçları arasında gösterilen borsa, karın yanı sıra barındırdığı riskler nedeniyle de birçok kişinin yatırımlarını kaybetmesine neden olmaktadır.
Sıfırdan borsa eğitimi almak mümkündür. Günümüzde pek çok uzmanlık alanında olduğu gibi uzaktan veya doğrudan çeşitli kurslar aracılığıyla borsa eğitimi almak da mümkün hale gelmiştir. Sıfırdan borsa eğitimi kapsamında:• Borsa, hisse, işlem türleri ve temel kavramlar.• Hisse senedi alım – satımı.• Borsa ve piyasaları anlamak ve analiz etmek.• Temel piyasa bilgisi ve stratejiler.• Risk analizleri ve riski yayma taktikleri vb.Borsada yatırımcıların karşısına çıkabilecek birçok temel unsurun öğrencilere kazandırılması ve borsaya girişte ilk adımın atılması sağlanmaktadır. Eğitime devam etmek isteyen kişiler ise sıfırdan başlayan eğitimlerinin üzerine inşa edilerek ileri düzey borsa eğitimine hatta uzmanlığa kadar ilerleme şansı elde edebilir. 

Borsa Eğitimi Yeni Başlayanlar İçin Nasıl Olmalı?

Yeni başlayanlar için borsa eğitimi, ilk olarak temel kavramların öğrenilmesi ile sağlam bir temelin oluşturulmasına yönelik olmalıdır. Eğitim kapsamında temel kavramların öğrenilmesinin sağlanmasının ardından çeşitli strateji ve analiz formülleri basit düzeyde öğrencilere aktarılmalıdır. Borsada başarılı bir portföy yönetiminin gerçekleştirilmesi için portföy mantığı ve risk analizlerinin neler olduğu konuları işlenebilir. Kişinin hangi düzeyde uzmanlık seviyesine ulaşmak istediği dikkate alınarak bu yönde eğitim talep etmesi ve yoğunlaşması son derece önemlidir.Borsa eğitiminde temel amaç; bir kişinin basit düzeyde hisse senedi alım – satım işlemlerinde takip etmesi gereken yollar, hangi tür hisse senetlerine yatırım yapmanın yatırım miktarı ile uyumlu olacağı ve kısa, orta ve uzun vadeli risk analizlerinin şirket verilerine göre nasıl yapılacağı konularında bilgi sahibi olmalarının sağlanmasıdır. Temel seviyede eğitim talep eden kişilerin, öğrenilmesi basit ancak sonraki dönemler için önemli bir etken olan borsanın temel konularına odaklanması yeni başlayanlar için oldukça önemlidir.

İleri Düzey Borsa Eğitimleri

En iyi borsa eğitimi bu alanda kendini yetiştirmek isteyen kişilerin seviyelerine uygun düzeyde eğitim talep etmesinden geçer. Bu nedenle herhangi bir kurs veya kişi ile anlaşmadan önce mutlaka borsaya ne tür hedefler ile katılacağınızı netleştirmeniz gerekir. Temel ve ileri düzey borsa eğitimleri arasında temel farklar da yine kişinin kendini ileride borsanın neresinde konumlandırdığına göre değişir. Bu alanda uzun vadeli ve profesyonel bir kazanım elde etmek isteyenler, temel düzeyden başlayarak ileri düzeye kadar borsa eğitimi süreçlerini takip etmelidir. Herhangi bir altyapıya veya borsa bilgisine sahip olmayan kişilerin doğrudan ileri düzey borsa eğitimi ile işe başlamaları kafalarının çok daha fazla karışmasına neden olacaktır. Borsa eğitimi almadan önce piyasa hedefleriniz ve beklentilerinizi doğru bir şekilde şekillendirmeniz eğitimlerden en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır.

Borsa Teknik Analiz Eğitimi 

Borsada teknik analiz araçlarının kullanımı yatırımları karlı bir hale dönüştürmenin en önemli unsudur. Formasyonlar, grafik okuma ve çeşitli alarm ve algoritma sistemlerinin kullanılması temel düzeyde borsa bilgisine sahip kişilerin rahatlıkla yatırımlarını güvenli bir şekilde paylaştırmalarını ve doğru hisse senetlerini seçmeye başlamalarını sağlamaktadır.Piyasanın temel indikatörleri arasında yer alan:• Stochastic RSI• EE – MACD Strategy• Bollinger Bands• Parabolic SARGibi çeşitli sistemler üzerinden en doğru teknik analizlerin nasıl yapılacağının öğrenilmesi sağlanır. Göstergelerin ve grafik türlerinin doğru okunması ve yorumlanması piyasa ve hisse tahminlerinin de doğru bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Günümüzde herkesin ilgisini çeken borsa birçok teknik terimin ve stratejinin kullanıldığı bir alandır. Bu nedenle özellikle sıfırdan başlayan kişilerin doğru uzmanlar ile çalışması yatırımlarını korumalarında en önemli unsur olacaktır.

Borsa Formasyon ve Grafik Eğitimleri

Borsa grafik analizi ve formasyonlar özellikle yeni başlayan yatırımcıların en sık yanıldığı konular arasında yer almaktadır. Pivot, takoz, üçgen, çanak – kulp gibi çeşitli karmaşık isimler ile anılan bu formasyonlar, herhangi bir hisse senedinin belirli dönemlerde gösterdiği grafiğe göre yorumlanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu sayede yatırımcılar yatırım yapacakları bir hisse senedi hakkında gelecek tahminlerini de doğru bir şekilde yapabilmektedir.Formasyonların bilinmesi tek başına doğru bir grafik analizi için yeterli değildir. Temel eğitim sonrasında uygulamalı olarak öğrenilen bu formasyonların küçük denemelerle öğrenilmesi ve yatırım öncesinde belirli bir strateji ile piyasa verilerinin takip edilmesi önemlidir.Günümüzde borsa araçlarına ve terimlerine artan ilgi birçok yetkin olmayan kişinin de sözde borsa uzmanı sıfatıyla tavsiyeler vermesi insanları hataya sürüklemektedir. Oldukça karmaşık ve bilgi, deneyim gerektiren bir iş olduğu için formasyonların doğru öğrenilmesi ve grafik analizinin çeşitli borsa araçları üzerinden en iyi şekilde değerlendirilmesi bu eğitimlerin temel amacını oluşturmaktadır.

Online Borsa Eğitimi Nasıl Alınır?

Online borsa eğitimi kurumsal birçok kurs ve platform tarafından ücretli ve ücretsiz seçenekleriyle sunuluyor. Ancak kısa süreli ve bir iki dersten oluşan sözde temel borsa eğitimleri, bu alanda kendini gerçekten yetiştirmek ve borsada işlem yapma yeterliliğine sahip olmak isteyen kişiler için yeterli olmayacaktır. Price action bu işte en iyi analiz yöntemi olarak kabul edilir. Pandemi sonrası artan uzaktan eğitim ve sertifika programlarında yaşanan gelişmeler de bu alana yoğun bir ilgi olduğunu göstermiştir.İleri düzey borsa eğitiminden teknik analize, sıfırdan borsa eğitiminden grafik analizlerine kadar birçok konu borsa eğitimi kapsamında yer alır. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre borsaya ilişkin temel düzeyden ileri düzeye tüm dersleri, alanında uzman eğitmenlerimizden alarak online borsa eğitiminin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Borsayı doğru öğrenmek ve yorumlamak için profesyonel borsa eğitiminden yararlanmanız tavsiye edilir.

Engin Erdebil

Merhaba, ben Engin ERDEBİL. Borsa (hisse senedi, kripto para) ve diğer finansal enstrümanlar üzerinde 10 yıldan uzun süredir uğraşmaktayım.Bu süreçte yaşadığım maddi ve manevi deneyimlerim sayesinde borsa analizi konusunda A’dan Z’ye bilgi sahibi oldum.Bununla sınırlı kalmayarak alanında 25 yılın üzerinde deneyimi olan uzman ekonomistlerden birebir dersler aldım. Ekonomi ve borsa analizi için aldığım kitaplar bana çok yardımcı oldu. Temel amacım, bu işin temelini ve tekniğini öğrenmekti. Sonrasında bu işin inceliklerini bilgim dahilinde insanlarla paylaşmak istedim.Şu sıralarda Sermaye Piyasası ve Borsa alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu